Портал в режимі тестування та наповнення
Щодо часткової мобілізації
Опубліковано 26 лютого 2015 року о 09:00

З огляду на часті звернення громадян до Генконсульства з приводу роз’яснення  деяких правових та практичних аспектів проведення в Україні часткової мобілізаці наводимо відповіді на найчастіші запитання.

1. Чим регламентоване проведення мобілізації?

З огляду на ситуацію, що склалася на сході України, в нашій державі введено найвищий ступінь бойової готовності.

20 січня 2015 року набрав чинності Закон України № 113-VIII "Про часткову мобілізацію".

Також ЗУ "Про оборону України" у 4-й статті допускає оголошення мобілізації не лише у разі війни, а й у разі загрози нападу на Україну.

2. Як вручається повістка?

Повістку ви можете отримати лише двома способами – або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках – під ваш особистий підпис. Повістки "в двері", "родичам", "дзвінок по телефону" – не можуть вважатись належним повідомленням про факт призову за мобілізацією.

У ст. 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлено, що військовозобов'язаний з'являється до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ним документах. Тобто:

1) військовозобов'язаний спочатку отримує особисто один із наступних документів – мобілізаційне розпорядження, повістку або розпорядження військового комісара;

2) а вже потім з'являється до військкомату.

Призов громадян під час мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. Тож, повістку вручають працівники районного військового комісаріату або представники сільських чи селищних рад.

У повістці повинні зазначатись час та адреса, куди має прибути військовозобов'язаний. Також на ній має бути прізвище та ім'я особи, яка підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка.

3. Чи зберігається місце роботи та заробіток?

За мобілізованою особою зберігається місце роботи на період до року.

Після особистого отримання повістки особа повідомляє відділ кадрів за місцем роботи про мобілізацію. Після чого видається наказ про звільнення від виконання посадових обов'язків у зв'язку із призовом за мобілізацією зі збереженням робочого місця на строк до року.

Незалежно від форми власності підприємства, за мобілізованою особою зберігається середній заробіток на період до року. Тож, бухгалтерія повинна нараховувати щомісяця середню заробітну плату, яку отримувала особа до мобілізації.

За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.

4. Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією 

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов'язані з'явитися на збірні пункти в строки, зазначені в отриманих ними документах – мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів. У разі ухилення від призову за мобілізацією та неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.

Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються:

хвороба, яка позбавляє можливості з'явитись;

смерть чи важка хвороба близького родича;

перешкода стихійного характеру або інші обставини, які позбавляють можливості з'явитись на збірний пункт.

Причини неявки повинні підтверджуватись документально!

Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи.

Запам'ятайте: відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією може наставати, якщо особа була належним чином повідомлена про те, що вона підлягає мобілізації. Тобто, було особисто вручено повістку, або, принаймні, була спроба вручити, але особа відмовилась її приймати.

5. Судова практика 

З моменту оголошення першої мобілізації в Україні вже склалась певна судова практика по справам осіб, які ухилялись від призову за мобілізацією. Найвищу міру покарання – 3 роки позбавлення волі – з-поміж усіх винесених вироків за ухилення від мобілізації, призначив Тячівський районний суд у Закарпатській області. Було засуджено чоловіка, який особисто підписав повістку, пройшов медогляд, але не з'явився до військкомату. Зараз у Закарпатті відкрито близько двадцяти проваджень за 336-ю статтею Кримінального кодексу.

У Дніпропетровській області Томаківським районним судом за ухилення від призову за мобілізацією було призначено покарання у вигляді двох років позбавлення волі. Засуджений чоловік відмовився отримувати повістку від представників військкомату, які прибули за місцем його проживання.

В інших випадках суди призначали більш м'які покарання. Приміром, Сокальський районний суд на Львівщині призначив за ухилення від мобілізації два роки позбавлення волі з іспитовим строком – 1 рік; Роменський міськрайонний суд на Сумщині звільнив особу від відбування покарання з випробовуванням; а Роздільнянський районний суд на Одещині призначив штраф у розмірі 510 гривень.

У доповнення д наведеної вище інформації радимо стежити за рішеннями влади України, які будуть розміщені на урядових веб-порталах, наведених нижче:

Крім того, рекомендуємо перевірити необхідність явки до військкоматів за місцем реєстрації в Україні та уточнити свої особисті контактні дані.

Контакти обласних військових комісаріатів на території України Ви зможете знайти за наступними посиланнями:

http://www.mil.gov.ua/index.php?lang=ua&part=news&sub=read&id=32763

http://www.kontraktnik.mil.gov.ua/koord_tck.html

Для довідки:

Порядок проведення навчальних зборів, мобілізації та приведення військ у стан бойової готовності описаний у кількох нормативно-правових актах. Серед іншого, це:

Закон «Про військовий обов'язок і військову службу»;

Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

Закон «Про оборону України»;

Військова доктрина України;

Інструкція з організації та проведення навчальних зборів з військовозобов'язаними у військових частинах і установах Збройних Сил України, затверджена наказом Міноборони.

Бойова готовність – це стан військ (сил), яке дозволяє їм у встановлені терміни розпочати бойові дії і успішно виконувати бойові завдання.

Мобілізація визначається законом як комплекс заходів, які здійснюються з метою приведення національної економіки, діяльності органів влади, самоврядування, підприємств і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України – на організацію і штатну чисельність військового часу.

Військовозобов'язані можуть бути зараховані у військовий резерв Збройних Сил України та інших військових формувань і в добровільному порядку.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux