Вихід з громадянства:
Дані про дітей (особи до 18 років, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі) мають бути внесені до блоку питань №2 Вашої заяви-анкети. Окрема заява-анкета на дитину оформлюється лише у випадку її самостійного виходу з громадянства України за клопотанням одного з батьків (тобто, коли батьки залишаються у громадянстві України або здійснили процедуру виходу з громадянства раніше). Проте, з 14 років дитина обов'язково має дати згоду на вихід з громадянства за клопотанням одного з батьків (докладніше дивіться в відповідному розділі).
Консульський збір за оформлення клопотання про вихід з громадянства України справляється за кожне клопотання, незалежно від віку особи у клопотанні та кількості дітей, з якими заявник виходить з громадянства:
– у разі, якщо дитина віком до 14 років виходить з громадянства України разом з одним з батьків, стягується лише консульський збір за розгляд заяви-анкети. Окремий збір за дитину не справляється;
– у разі, якщо дитина віком від 14 до 18 років виходить з громадянства України разом з одним з батьків або окремо за їхнім клопотанням, стягується консульський збір за розгляд заяви-анкети та збір за нотаріальне засвідчення консулом заяви дитини про згоду на вихід з громадянства .
Наприклад:
доросла особа = 280 євро,
доросла особа + дитина до 14 років = 280 євро,
доросла особа + двоє дітей до 14 років = 280 євро,
доросла особа + дитина від 14 років = 280 + 18 євро,
дитина до 14 років = 280 євро,
дитина від 14 років = 280 + 18 євро.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18.01.2001 р., особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Якщо дитина народилася до 01.03.2001 р.(до набуття чинності Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18.01.2001 р.), при різному громадянстві батьків, один з яких на момент народження дитини перебував у громадянств України, дитина є громадянином України:
При різному громадянстві батьків, один з яких на момент народження дитини перебував у громадянстві України, якщо в цей час обоє з батьків постійно проживали за межами України, громадянство дитини, яка народилася за межами України, визначається за письмовою згодою батьків.
Дитина, батько чи мати якої на момент її народження перебували у громадянстві України, а другий був особою без громадянства чи був невідомим, є громадянином України незалежно від місця її народження.
Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України «Про громадянство України», одним із принципів громадянства України є принцип єдиного громадянства. Тобто, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Громадянство України припиняється (стаття 17 вищезгаданого Закону) в таких випадках:
Якщо дитина набула громадянства іншої країни за народженням, то для виходу з громадянства України слід надати документ, який підтверджує наявність у дитини іншого громадянства. У такому випадку слід оформити у компетентних органах ФРН посвідчення особи дитини (Kinderausweis) або проїзний документ дитини (Kinderreisepass), зробити нотаріально засвідчену копію першої сторінки (де розміщене фото, зазначені особові дані та громадянство), засвідчити підпис нотаріуса штампом апостиль у відповідному земельному суді (Landgericht) та зробити переклад у присяжного перекладача (пошук присяжного перекладача: http://www.justiz-dolmetscher.de/suche.jsp;jsessionid=079263A6C7492A8500DA2B683386A329 ), який теж слід засвідчити штампом апостиль. Чотири звичайні копії засвідченого у такий спосіб документа та перекладу додаються до матеріалів Вашого клопотання.
Так, усі переклади документів, виконані не на території України, мають містити засвідчення підпису перекладача штампом апостиль відповідно до положень Гаазької конвенції 1961 року, яка скасовує вимогу легалізації офіційних документів, обмежуючись проставленням на документі штампу апостиль. Таке засвідчення перекладу дозволяє його використовувати на території інших країн. Якщо переклад було виконано на території України, підпис перекладача має бути засвідчено нотаріусом.
Відповідно до чинного законодавства протягом 30 днів з моменту підписання Указу Президента про припинення громадянства всі документи, які посвідчують особу та громадянство України, мають бути зданими до дипломатичної установи України. Тобто, протягом 30 днів від дати Указу, яка зазначена у повідомленні Генконсульства щодо задоволення Вашого клопотання про вихід з громадянства України, Ви повинні здати усі документи, які посвідчують особу і громадянство України (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, проїзний документ дитини, службовий паспорт, дипломатичний паспорт, посвідчення моряка тощо) до Генконсульства. Разом з тим, укладати на основі цього документа (а також на основі національного паспорта громадянина України) договори та отримувати нотаріальні послуги в дипломатичних установах України Ви не можете з дня підписання Указу. Після закінчення 30-денного терміну неповернуті до Генконсульства документи, що посвідчують особу та громадянство України, оголошуються недійсними та підлягають вилученню органами прикордонного контролю та іншими уповноваженими органами.
Звертаємо увагу, що ми не несемо відповідальності за недотримання Вами вищезгаданих термінів для повернення документів та наслідки вилучення недійсних документів контролюючими органами та пов'язані з цим витрати (скасування перельоту, непропуск на наземному кордоні, визнання недійсними нотаріальних документів тощо). Тому просимо поставитися відповідально до вчасного повернення документів до Генконсульства.
Набуття громадянства:
Просимо звернути увагу на важливість зазначення особових даних дитини в такій довідці у повній відповідності до свідоцтва про народження: дата народження, написання імені (прізвище, ім’я та по батькові). У разі виявлення у довідці розбіжностей (наприклад: відсутність по батькові, зазначення лише одної частини подвійного імені тощо), слід звернутися до органу видачі довідки, надавши оригінал довідки, яка містить неточності, та необхідні документи разом з заявою у довільній формі щодо виправлення розбіжностей (замість заяви встановленого зразку).
Якщо довідку було втрачено, то видачу повторної довідки або дублікату чинним законодавством не передбачено. Натомість органом видачі первинної довідки оформлюється довідка про проведену реєстрацію особи громадянином України за народженням.